Българин със сребро от шампионата на Франция за крейсерски яхти

2001-08-08 00:00:00, bg-sail.org

Българинът Димитър Георгиев спечели сребърен медал от шампионата на Франция по ветроходство за крейсерски яхти. Георгиев бе член на екипажа на произведена от компанията "Жано" яхта, завършила на второ място в генералното класиране.

Георгиев, който е бивш български национал по ветроходство и участник в летните олимпийски игри в Москва през 1980 година, с големия си опит бе с основен принос за успеха на яхта "Шарет" от тима на един от най-големите производители "Жано".
На едно от първите състезания от шампионата - голямата регата "Спи Уест", в която взеха участие над 650 екипажа, "Шарет" завърши на 19-то място. "След тази регата имаше много голям прогрес в представянето ни и давахме все по-добри резултати", каза Димитър Георгиев.

На голямата международна регата "Ла Рошел" яхтата завършва на второ място. В престижния старт за Гран при на Обеликс екипажът с българския яхтсмен заема 9-то място, след което печели регатата "Пор Вонде". С тези успехи и с отличното представяне и в други регати, валидни за шампионата на Франция, яхтата, на която е Георгиев, събира достатъчно точки за второто място в крайното генерално класиране.

Титлата печели яхта, произведена също от "Жано". След доброто си представяне българинът Димитър Георгиев е получил много предложения за следващия сезон, но все още не е решил бъдещето си в този спорт. Той живее от няколко години във Франция заедно със своята съпруга Евдокия Маринова, известна наша волейболистка от близкото минало.