Европейско първенство в клас „Фин” - хървати и британци в люта битка за отличията

2009-08-28 11:00:40, bg-sail.org

Люта битка за отличията между ветроходците на Хърватия и Великобритания се заформи преди петия ден на европейското първенство по ветроходство за клас „Фин” във Варна. В челото на класирането след 8 проведени гонки с 20 наказателни точки е водачът в световната ранглиста Иван Гаспич, след него с 41 са британците Джайл Скот и Ед Райт, четвърти с финландецът Тапио Нирко с 42, пред друг хърватин – Марин Мисура с 45 и Петер Ян Постма (Хол) с 46.

Иван Гаспич направи двоен удар в четвъртия състезателен ден. Той спечели безкомпромисно и двете гонки, с което си осигури комфортна преднина от 21 т. преди последните два дни. В първия старт за деня, които беше даден при източен вятър със скорост 4-5 м/сек, той дръпна още от началото и се държеше до средата на дистанцията. Хърватинът завъртя първи и двата знака, а на финала имаше аванс от над 50 м пред Джайл Скот и своя сънародник Марин Мисура.

Преди втората гонка съдийската комисия първоначално отмени старта и премести линията му заради завъртането на вятъра. След един фаулстарт беше вдигнат черен флаг, с който арбитрите напомниха, че всяко потегляне по-рано от сигнала, ще бъде наказвано директно с дисквалификация. Гаспич повтори същата програма, като накрая след него финишира холандецът Петер Ян Постма, а трети завърши полякът Рафа Цукел (4-и в ранглистата), за когото това беше първо влизане в тройката на регатата.

Така за петък се очаква изключителна борба за второто и третото място между Скот, Райт, Тапио, Мисура и Постма. Окончателното разпределение на отличия обаче ще стане в събота, когато само първите 10 ще стартират в „Медал рейс” гонката, точките от която се удвояват. Засега сред претендентите за нея са още Ендрю Милс (Вбр), Денис Карпак (Ест), Пьотр Кула (Пол) и Марк Андреас (Вбр). При 4 британски лодки в десетката естествено могат да се чакат и отборни игри, които да спрат Гаспич по пътя към златото.
„Всеки има своя шанс, рано е да говорим за ясни фаворити, коментира позициите лидерът. – Очаквам много силна борба от британците, които останаха без медал на световното първенство и сега ще направят всичко възможно да не си тръгнат и от България без отличия.”

От българите най-добро класиране за 4-ия ден постигна Михаил Копанов – 33-и в осмата гонка (втора за деня), 44-о в 7-ата. Той заема 41-о място във временното класиране. Анастас Петров е 56-и (53 и 43-и за деня), Димитър Вангелов – 58-и (65- и незавършил), но е 17- при младежите до 21 г. Следват Георги Йорданов – 63-и (48 и 52-и), Александър Александров – 65-и (51 и 57-и), Стоил Стоилов – 68-и (73 и 69-и).